Сказки на ночь

כיצד משפיעה קריאה לפני השינה על ההתפתחות של הילד

"תקראי לי סיפור!"

בעידן הגאדג'טים, כמה אנחנו רוצים לשמוע את המילים האלה מילדים שלנו? בואו נדבר על קסם הקריאה של סיפור לפני השינה. זהו רגע שבו העולם הרועש פתאום נרגע, ואתם עוזרים לילד לשקוע בעולם החלומות. אף משחק בטלפון החכם, אפילו מעניין ביותר, לא יספק את עומק החוויה והתקשורת בין הורה לילד כמו קריאת סיפור משותפת.

קריאת סיפורים תצמיח אצל הילד אהבה לספרים. האהבה הזו תלווה אותו כל החיים. הקריאה מפתחת את הדמיון, מעשירה את אוצר המילים, תורמת לאוריינות ומעלה את האינטלקט הרגשי. כאשר ילד מקשיב לסיפורים, הוא לומד להזדהות עם הגיבורים, להבדיל בין טוב ורע, הוא לומד מה זה חברות ואהבה. כל זה מהווה בסיס להבנת העצמי ושל הסובבים אותו, וללמוד למצוא פתרון במקרים מסובכים.

 

למה טוב לקרוא סיפורים לפני השינה

 • הסיפורים מדליקים את ניצוצות הדמיון אצל הקטנטנים, מרחיבים את האופקים ומזינים את המחשבות והחלומות אצל הילדים. הילדים ממציאים אינספור משחקים, ציורים ויצירה על בסיס העלילה!
 • הרחבת אוצר המילים של הילד. הילד לומד משפטים ומילים חדשים מהסיפור. בנוסף, יש מושגים מופשטים שאותם קל יותר להסביר על פי דוגמאות מתוך הסיפורים.
 • הקריאה עוזרת לפתח כישורי הקשבה ותשומת הלב. הילד הוא בעצם משתתף פעיל בסיפור, הוא מזדהה עם הגיבורים ועוקב אחר העלילה.
 • חיזוק הקשרים המשפחתיים. זהו זמן רגוע ומרגש, אתם פשוט ביחד: ללא טלפונים, מחשבים או סרטים מצוירים – לא של הילד ולא שלכם. תנו לילד להרגיש שהוא הדבר הכי חשוב בשבילכם ושאתם תשמחו לצלול לעולם הקסמים יחד אתו.
 • שינה שלווה ועמוקה לאחר סיפור שינה אהוב. הילד נרגע ומשתחרר, כאשר הוא מקשיב לקול ההורה. עולם הדמיון לוקח אותו לארץ החלומות, שם הוא הופך לגיבור ההרפתקאות שלו.

אל תזניחו את הסיפורים הטובים לפני השינה. זהו יקום שלם שבאמצעותו ניתן ללמד ולחנך באופן סמוי, וגם פשוט לבלות עם הילד באווירה רגועה וחמימה.

 

האם ישנו הבדל בין קריאה עצמית של הילד ולבין הקראת הסיפור על-ידי ההורים?

אפילו לאחר שלמד לקרוא, הילד יכול לבקש מכם לבלות אתו ערב בהקראת סיפור. לא כדאי לסרב לו, ויש לכך שתי סיבות.

 • דבר ראשון, אתם שותלים את הזרעים לאהבת הקריאה. פתחתם ספר – פתחתם דלת לעולם שבו הכל אפשרי: ספינות מעופפות, חיות מדברות, כישופים, טיולים בחלל. כל פעם שאתם קוראים לילד סיפור שהוא אוהב, אתם מניחים את הבסיס לאהבת ספרים, עושים צעד נוסף ליצירת קורא עתידי קשוב.
 • שנית, ככה אתם מחזקים את היחסים ביניכם. קריאת ספר בערב היא עוד רגע ביחד שלא חוזר על עצמו. זוהי תחושה של קרבה – לצלול יחד לים הרפתקאות, להפוך לחלק מעולם מופלא ביחד. סיפורי לילה – זהו מגנט שעוד יותר מחבר בינך לבין הילד.

אם אתם רוצים שהילד יאהב לקרוא, תקריאו לו ספרים. זה יעזור לפתח את הדמיון, ילמד אותו להבין רגשות של אנשים אחרים, להקשיב ולהתרכז. והכי חשוב – זה ייצור את אווירת החום והאהבה שילדכם יזכור לכל החיים.

 

איך מלמדים את הילד לקרוא לפני השינה? יתרונות הקריאה העצמית

דוגמה הורית – אחד הפקטורים החשובים בחינוך, לכן תמיד תקראו ספר באופן שיהיה גלוי לילדים. חשוב לבחור ספרים עבור הילד שבהם הדמויות קרובות אליו והבעיות שלהם מובנות. מה שנשאר זה רק להתארגן בנוחות: כריות מתחת לראש, שמיכה חמה, אור לא חזק מדי. שקט. זה זמן למעוף הדמיון. זמן ניסים. זה גם יעזור לילד לפתח:

 

 1. חשיבה קריטית. הילד לומד לנתח מידע, להעריך את מעשיהם של הגיבורים, להגיע למסקנות. זה עוזר לו להבין את העולם הסובב אותו וללמוד לקבל החלטות.
 2. כישורים אנליטיים. הילד לומד לחלק טקסט למרכיבים, להבליט את המחשבה העיקרית. זה יעזור לו לעכל את המידע באופן יעיל יותר ולהשתמש בו בעתיד.
 3. בטחון עצמי. כאשר הילד מבין שהוא יכול לקרוא ספר לבד, הוא מתחיל להרגיש יותר עצמאי. זה עוזר לו להתגבר על פחדים ועל חוסר בטחון עצמי. הקפידו להשאיר את הילדים יותר עם סיפורי קסם, הרי לדעת לקרוא זהו צעד לעבר העצמאות.
 4. הרחבת אופקים. כאשר הילד קורא ספרים בנושאים שונים, הילד לומד הרבה דברים חדשים ומעניינים. ידע על כוכבים, כוכבי לכת או רגשות – שלו או של הסובבים אותו – באגדות ובסיפורים הכל יותר מובן ומעניין.
 5. יצירתיות. בזמן קריאה הילד מדמיין לעצמו את גיבורי הספרים, אווירה, אירועים בודדים. יכול להיות שיהיה לו רצון לצייר את הדמויות או להמציא סיפור משלו. כל זה עוזר לפתח את הדמיון ולממש את הפוטנציאל היצירתי של הילדים.

כיצד מלמדים את הילד לאהוב לקרוא?  תתחילו לקרוא בשבילו ויחד איתו. ככה המבוגרים בחיי הילד לא רק מעבירים את הידע והניסיון שלהם אליו, אך גם יוצרים אווירה של אהבה ותמיכה במשפחה. ליום, קריאת סיפורים לפני השינה:

 

 • משפרת את היחסים בין הילד וההורים.
 • משפרת את הכישורים השפתיים.
 • מלמדת חשיבה אנליטית.
 • מרחיבה את האופקים של הילד ועוזרת ללמוד על העולם הסובב אותו.

סיפורים לפני השינה פותחים את הדלת לאלפי עולמות שונים ומגוונים – תקראו ותטיילו בהם יחד עם הילד!

חזרה לבלוג